Sprievodca výberom detskej postieľky


Akýkoľvek nábytok v detskej izbe musí spĺňať všetky bezpečnostné požiadavky. Na čo si ale dať pozor ako prvé? Pomôžeme vám na to prísť.

Medzi štandardy bezpečnej detskej postele patria:

Vzdialenosť medzi šprušľami. Aby sa hlavička, ruky alebo nohy dieťaťa počas spánku a odpočinku nezasekli medzi šprušle, nemala by byť vzdialenosť medzi nimi väčšia ako 6 cm.
Kvalita materiálov. Kolíska alebo postieľka by mala byť vyrobená z odolných, hypoalergénnych a ekologických materiálov. Jednou z najlepších možností je prírodný buk – je pomerne pevný a nenáročný na údržbu, má hladký, na dotyk príjemný povrch, nedeformuje sa a po dlhú dobu si zachováva estetický vzhľad.
Laky a farby. Ďalším dôležitým bodom, ktorý by nemal byť zanedbávaný, je kvalita povlaku. Na detský nábytok by sa mali používať laky a farby na vodnej báze, ktoré pre dieťa nepredstavujú nebezpečenstvo.
Spracovateľské prvky. Všetky rohy a hrany postele musia byť starostlivo zaoblené a vyleštené.
Silný rám. Pevnosť a stabilita konštrukcie závisí od rámu. Ak sa posteľ kýve a prvky sa posúvajú alebo deformujú, je lepšie vyradiť takýto výrobok z výberu a vybrať si spoľahlivý model.
Výška dna. Moderné postieľky často umožňujú upraviť polohu podľa veku bábätka.


Niekoľko ďalších tipov, ktoré vám pomôžu s výberom detskej postele:


Mobilita
Niekedy sa mamičky a oteckovia snažia skĺbiť domáce práce so starostlivosťou o bábätko, takže mobilita postieľky je nesmierne dôležitá. Je možné, že ju budete počas dňa presúvať z miestnosti do miestnosti, aby ste neustále sledovali stav bábätka, preto sa pri nákupe uistite, že postieľka ľahko prejde dverami a je vybavená mäkkými, tichými kolieskami.


Kyvadlo/systém na ukolísanie
Niektoré kolísky alebo postieľky pre novorodencov majú špeciálny systém na ukolísanie. Je to veľmi pohodlné a praktické: hladké hojdanie pomôže vášmu dieťaťu rýchlo zaspať a vy sa o to nebudete musieť namáhať – kyvadlo to urobí za vás. Aby sa posteľ sama nehúpala, musí byť vybavená špeciálnymi upevňovacími prvkami.


Možnosť premeniť postieľku
Ak máte obmedzený rozpočet alebo nechcete zaneriadiť priestor, najlepšou možnosťou by bola rozkladacia postieľka. Hodí sa takmer do každej detskej izby a behom pár minút sa dokáže premeniť z kolísky pre novorodencov na plnohodnotnú posteľ pre dieťa 3-4 rokov az postieľky v ohrádku, pohovku popr. stôl so stoličkami.


Výber matraca
Matrac musí presne zodpovedať rozmerom postieľky a tesne k nej priliehať bez medzier a prasklín. Pre bábätká sú vhodné tvrdé a elastické modely s obsahom kokosového vlákna.


Dekoratívne prvky
Detské postele sú často zdobené hviezdičkami, srdiečkami a ďalšími prvkami, ktoré môžu pre bábätko predstavovať nebezpečenstvo. Pokiaľ si takýto model zaobstaráte, dbajte na to, aby bol dekor dobre zafixovaný, nemal ostré rohy a nedeformoval sa. Nevhodné sú aj ozdoby, ktoré sú k šprušliam prirobené magnety.


A ešte jeden bonusový tip: nikdy nenahradzujte originálne diely postieľky diely z obchodu. Namiesto toho nakupujte náhradné diely priamo od výrobcu.

Pamätajte, že bezpečnosť vášho bábätka je prioritou, preto sa pred nákupom neváhajte opýtať výrobcov a postieľku dôkladne preskúmajte.